Logo
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde rektörlük görevine 17.09.2008 tarihinde başladım ve dört yıl süreyle üniversitenin kurucu rektörlüğünü yürüttüm. Rektörlüğümün ikinci dönemine ise 07.09.2012 tarihinde başladım ve halen bu görevi sürdürmekteyim. 

Adını, Türkçeyi ilk kez devlet dili olarak ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’den alan üniversitemiz, kurulduğu 2007 yılından bu yana başta Karaman olmak üzere bölgesine ve ülkesine katkı verme yolunda çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin yenilikçi ve girişimci üniversiteleri arasında ilk 50 içerisinde yer alan üniversitemiz; bilim, teknoloji ve yenilik alanında büyük bir atılım içerisinde olan ülkemizde, bilim kültürünün oluşturulmasına katkı sağlamayı, fen ve temel alanlar yanında sosyal bilimlere de ağırlık vermeyi hedeflemektedir. 

Üniversiteler, bireylerin doğuştan getirdiği farklı özelliklerin geliştirildiği ve teşvik edildiği kurumlardır. Yalnız özgür ortamlarda özgür düşünen, sorgulayan ve sorun çözebilen bireyler yetiştirilebilir. Bu gerçeklerden hareketle insanların, kendilerini gerçekleştirmelerinin önündeki her türlü engelin kaldırıldığı, farklılıkların çatışma unsuru değil zenginlik olarak görüldüğü, farklı düşünce ve yaşama biçimlerine sahip bireylerin barış içinde birlikte yaşadığı bir üniversite oluşturma çabası içerisindeyiz. Çalışmalarımızın odağında insan vardır. İnsanlara hizmet edebildiğimiz ölçüde görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. 

Üst yönetim olarak bizler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin, yüksek sesle söylenen emirlerin değil sessizce dinlenen fikirlerin; keskin ve acımasız bir otoritenin değil sevgi, saygı, hoşgörü ve içtenliğin; tek başına kazanılmış parlak zaferlerin değil, birlikte başarılmış güzel işlerin hakim olduğu bir üniversite olması yolunda yoğun çaba sarf etmekteyiz. 

Bir kampüs üniversitesi olarak geniş bir yerleşkesi, uluslararası standartlarda bilimsel, sosyal ve sportif tesisleri bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi genç ve dinamik çalışanları, toplumun meselelerine duyarlı öğrencileriyle yüzyılımızın “üniversite” kavramına yakışır bir bilim yuvası olma yolunda ilerlemektedir. Sistemimiz, hizmetlerimiz, fiziki mekanlarımız, organizasyonlarımız, stratejilerimiz taklit edilebilir; fakat hayallerimiz ve çalışanlarımızın performansı asla birebir taklit edilemeyecek ve bu sayede KMÜ farklı bir üniversite olacaktır. 

Her karışı tarih kokan bir kentte, gayretin ve hizmetin önemsendiği, insana özgü değerlerin her şeyin üstünde tutulduğu bir üniversitede yeni ve özgün bir havayı solumak isteyen herkesi üniversitemize bekliyoruz. 

Prof. Dr. Sabri GÖKMEN
Rektör